Menu

Ginące zawody w Łodzi. Zakończenie projektu o łódzkich rzemieślnikach

Miło nam poinformować, że jesteśmy Patronem projektu „Mapa ginących zawodów"

A już 19 października (sobota) o godz. 12 w Instytucie Europejskim w Łodzi (ul. Piotkowska 262) zobaczymy efekty pracy nad projektem „Mapa ginących zawodów”: film oraz zdjęcia, poświęcone łódzkim rzemieślnikom.

Rzemieślnicy to wyjątkowa społeczność, która niepostrzeżenie znika z ulic i podwórek Łodzi. Razem z nimi ginie wiedza i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ich zakłady, niegdyś stały element krajobrazu – świecą pustkami. Te, które się zachowały , zapomniane kryją się w zakamarkach miasta.

W ramach „Mapy ginących zawodów” Fundacja KOLOROWO realizuje pierwszy w Polsce portal internetowy, który stanie się ogólnodostępną bazą lokalizacji wciąż działających zakładów rzemieślniczych w Łodzi oraz prezentacją konkretnych zawodów i ich Mistrzów przy pracy. 

Wybraliśmy bohaterów projektu – 10 rzemieślników. Są nimi czapniczka, zegarmistrz, repuser, introligator, modystka, modelarz, parasolkarz, kowal, szklarz i tapicer. Z każdym z nich rozmawialiśmy przed kamerą o specyfice pracy, historii zakładu i zmianach społecznych, których doświadczali i doświadczają cały czas. Z kameralnych spotkań z łódzkimi mistrzami powstał film oraz reportaż zdjęciowy. Premiera – już w tę sobotę o godz. 12 w Instytucie Europejskim w Łodzi. Wstęp na wydarzenie wolny. 

Projekt „Mapa ginących zawodów” powstał dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski oraz Urzędu Miasta Łodzi. Wsparli nas również Izba Rzemieślnicza w Łodzi oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Patronat medialny objęły Radio Łódź oraz TVP Łódź. 

Powrót

Telefon

(+48 42) 208 93 23
(+48) 797 991 360

Adres

ul. Gabriela Narutowicza 34,
90-135 Łódź, Poland
NIP: 725-00-40-613

E-mail

biuro@izba.lodz.pl