Świąteczny poradnik podatkowy od Taxteam

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nimi świąteczno -podatkowe wątpliwości.  Aby ułatwić Państwu ten okres Taxteam, firma członkowska ŁIPH, przygotowała najważniejsze regulacje podatkowe dotyczące rozliczeń związanych z okresem świątecznym.

1. Prezenty o małej wartości - od przekazania których nie musimy naliczać VAT, a które stanowią koszt podatkowy:

• nieodpłatne przekazanie towarów o wartości jednostkowej do 10 zł netto,
  • wartość przekazanych w ciągu jednego roku danej osobie prezentów o wartości powyżej 10 a do 100 zł netto - warunkiem jest posiadanie listy osób, którym zostały przekazane.

2. Prezenty dla pracowników (towary, bony, vouchery) finansowane ze środków bieżących - stanowią koszt podatkowy, ale jednocześnie są zaliczane do przychodów pracownika, przez co podlegają oskładkowaniu i opodatkowaniu.

3. Prezenty dla kontrahentów:

• gadżety o niewielkiej wartości, opatrzone logo Spółki i wydawane masowo spełniają funkcje reklamowe, czyli stanowią koszt podatkowy. Przykłady: smycze, długopisy, kubki itp.,
  • upominki bez logo lub wartościowe przedmioty (niezależnie od tego, czy podatnik umieścił na nich logo) kierowane do wybranych kontrahentów - nie stanowią kosztu podatkowego, ponieważ zaliczane są do kosztów reprezentacji np. droga biżuteria, alkohol, kosze upominkowe.

4. Spotkania świąteczne:

• dla pracowników i ich rodzin – stanowią koszt podatkowy, ale podatnik musi udowodnić ich motywacyjno - integracyjny charakter.
  • dla kontrahentów, współpracowników B2B, zleceniobiorców - w całości stanowią koszt reprezentacji - co oznacza, że nie stanowią kosztu podatkowego.

5. Pozostałe - stanowiące koszt podatkowy:

• stroiki, dekoracje świąteczne,
  • kartki świąteczne.